besöksadress se längst ned på sidan.

kursexpedition
Moa Sjödahl och Lovisa Svantesson
mån-, tis-, tors- och fredag kl 9.30-11.30 och 13.30-14.30
018 471 1546 eller 1526, studera@hist.uu.se

nätbaserade kurser
Cecilia Howe
018-471 8236, cecilia.howe@uadm.uu.se

ERASMUS fakultetskoordinator
mottagning torsdag kl 10-12
erasmus@hist.uu.se

kontaktperson för studenter med funktionsnedsättning
och för studenter med barn
Lovisa Svantesson
018 471 1526, lovisa.svantesson@hist.uu.se

arbetsgruppen för lika villkor
Ida Ohlsson Al Fakir
ida.alfakir@valentin.uu.se

kontakt för media, allmänhet och skolor
samverkan@hist.uu.se
(för information se fliken Media & samverkan)

Uppsala universitets alumnnätverk

prefekt Erik Lindberg
018 471 1523, prefekt@hist.uu.se

ställföreträdande prefekt Karin Hassan Jansson

018 471 1531, karin.jansson@hist.uu.se


föreståndare för Hugo Valentin centrum Tomislav Dulic
018 471 63 95, Tomislav.Dulic@valentin.uu.se

 

 

 

studierektorer,
grundutbildning
Karin Hassan Jansson
018 471 1531, studierektor-gu@hist.uu.se


magister/masterutbildning
Mikael Byström
018 471 1554, studierektor-ma@hist.uu.se

 

forskarutbildning Dag Lindström
018 471 1556, studierektor-fo@hist.uu.se

kontaktperson för lärarutbildning
Björn Furuhagen
018 471 1544, bjorn.furuhagen@hist.uu.se

kontaktperson för nätbaserad utbildning
Erika Sandström
018 471 8302 alt 0498 10 8302
erika.sandstrom@hist.uu.se


personaladministratör Sandra Olsson
018 471 1540, sandra.olsson@hist.uu.se

skyddsombud Olof Simonsson
018 471 5716, olof.simonsson@hist.uu.se


miljöombud vakant

 

 

 


Historiska institutionen | Thunbergsvägen 3A | Box 628, 751 26 Uppsala | telefon 018 471 1526 | fax 018 471 1528 | e-post info at hist.uu.se

Logga in